Náročná úloha: Rím za 8 hodín!

Autor: Andrej Viktorín | 13.4.2019 o 17:55 | (upravené 13.4.2019 o 19:56) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  2685x

Výlet do Ríma sme vopred neplánovali, ale keďže sme úplnou náhodou natrafili na výhodné letenky za cca 25 eur na osobu bolo rozhodnuté - ide sa do Ríma!

Odlietali sme v skorých ranných hodinách, takže sme boli od rána patrične unavení, ale tešili sme sa. Po prílete do Ríma (cca o 8:00) sme využili vlak (Leonardo Express), ktorý bol asi najrýchlejšou možnosťou, ako sa dopraviť z letiska do centra (cca 30 minút). Zo stanice Roma Termini sme sa metrom dostali na našu prvú zastávku - Koloseum. Toto nebola moja prvá návšteva Ríma, takže Koloseum som už videl, ale napriek tomu ma tá úžasná stavba ohromila. Rozhodli sme sa, že dovnútra Kolosea nepôjdeme, keďže sme náš výlet chceli stráviť trošku kľudnejšie a nie naháňať sa za každou atrakciou. Naša ďalšia zastávka, ktorá sa nachádzala hneď pri Koloseu bol Konštantínov oblúk. Po chvíli uvažovania a tlačenice sme pokračovali ďalej podľa plánu a sebavedomo sme vykročili smerom k Foro Romano. Lístky sa predávali kombinovane tzn. že pri kúpe lístka ste mohli ísť na Foro Romano, Koloseum a Palatino. Po chvíli nadšenia sme sa zobudili do reality, pretože tam stála kilometrová rada na lístky. Foro Romano sa naozaj oplatí vidieť, dokonca by som povedal, že viac než vnútro Kolosea, preto sme boli naozaj sklamaní, že čas nám nedovoľoval vystáť si radu a zakúpiť si lístky. Nevadí, aspoň máme dôvod vrátiť sa späť :)

Keďže sme cestovali v skorých ranných hodinách chýbala nám káva a nedať si naše obľúbené cappucino v Taliansku by bol hriech. Plán bol taký, že sme sa chceli vyhnúť turistickým kaviarničkáma podnikom a cca 1km od Kolosea sme zahli do malej uličky. Porušili sme našu zásadu, že ak podnik vyzerá až príliš dobre, pravdepodobne tam dobre nevaria a ani nerobia dobrú kávu, ale keďže sme kávu nutne potrebovali, skúsili sme to. Úprimne hovorím, bola to chyba! Kávu nám priniesli v sklenených vysokých pohároch a na dne pohára bol karamel. Každopádne svoju funkciu to nesplnilo, pretože kofeín sme ani len necítili. Takže suma sumárum: Káva bola zlá, drahá ( rozumiem je to Rím, ale aspoň keby bola chutná) a po vypití sme sa cítili rovnako ako predtým - unavene.

Napriek tejto negatívnej skúsenosti sme sa nenechali vyviesť z miery a išli sme smerom k ďalšej zastávke - Altare dell Patria, pamätník Vittora Emmanuela II (prvého kráľa zjednoteného Talianska). Architektúra na nás urobila dojem a podľa môjho názoru očarí každého návštevníka Ríma. Po zhruba 30 minútach sme sa rozhodli, že si dáme reparát a pôjdeme niekde na "caffé". Po chvíľke chodenia po úzkych uličkách Ríma sme natrafili na maličkú kaviareň zvonka úplne nezaujímavú a nie práve príťažlivú. Rozhodli sme sa, že pôjdeme (viac sklamaní z kávy po predchádzajúcej skúsenosti sme už byť nemohli). Káva bola výborná! Mimochodom všade v reštauráciách boli ponúkané artičoky - sezónna talianska špecialita.

Po výbornej káve sme pokračovali v našom výlete návštevou Fontány di Trevi. Táto fontána je nádherná, ak sa chcete dostať blízko, musíte sa k nej doslova pretlačiť. Mali sme trošku šťastie, že výlet sa uskutočnil v apríli, pretože v lete by bol veľký problém odfotografovať si ju.

Španielske schody alebo Piazza di Spagna sú atrakciou v Ríme, ktoré by mal každý turista vidieť. Pri našej návšteve tam síce bolo veľa ľudí, ale záhadne to nebolo vôbec cítiť - práveže naopak, bol tam cítiť pokoj a preto sme si na chvíľu sadli a len tak si užívali atmosféru.
POZOR na schodoch nie je povolené piť ani jesť, ako boli ostatní návštevníci upozornení.

Naše ďalšie kroky viedli smerom k Pantheonu, kde sme znovu pocítili veľa turistov, ale dalo sa to zvládnuť. Pantheon sa nachádza na námestí Piazza della Rotonda a považuje sa z najlepšie zachovaných stavebných pamiatok Ríma.

Neskôr sme sa presunuli na Piazza Navona, kde sme po krátkej prestávke pokračovali smerom k Vatikánu na námestie svätého Petra.

Náš čas v Ríme sa pomaly blížil ku koncu a stále sme poriadne nič nezjedli, tak sme sa rozhodli, že si dáme neskorší obed v Trastevere. Po predchádzajúcich skúsenostiach sme nechceli riskovať jedlo niekde v blízkosti hlavných atrakcií. Pri vyberaní reštaurácie sme mali dilemu, pretože sme sa chceli dobre najesť a ochutnať dobre pripravené rímske artičoky, ale po ceste sme natrafili na výbornú reštauráciu, kde pripravujú domáce cestoviny všetkých druhov - Pasta e Vino (osteria). Neoľutovali sme! Cestoviny a víno boli výborné najmä tie moje Carbonara podľa tradičného receptu! 

Po celom dni sme už boli dosť unavení, ale odvážili sme sa ešte na pár prechádzok po centre mesta. Neskôr sme sa museli pobrať späť na letisko, aj keď pravdu povediac moc sa nám nechcelo. Na letisko sme znovu dopravili vlakom Leonadro Express, ktorý je aj napriek cene veľmi dobrá voľba na dopravu z/na letisko.

SUMA SUMÁRUM: Cieľ nášho výletu bol splnený. Atmosféru Ríma sme si užili dosýta a určite sa plánujeme vrátiť späť a objavovať rímske dejiny. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal Zsuzsovej o sledovaní Sulíka a Rajtára chcel dostať do basy

Ďalšia časť Kočnerovej komunikácie potvrdzuje výpoveď Petra Tótha.

Píše Tomáš Nociar - Fórum

Odborník na extrémizmus Andrej Danko

Šéf národniarov by nemal zabúdať, odkiaľ on a jeho strana prišli.

Kalavská sa vzoprela Ficovi, Smer jej návrh nepodporí

Ministerka predloží stratifikáciu len ako obyčajný zákon.


Už ste čítali?